Home » Comunicate / Anunturi » Dragi locuitori ai comunei Marginea, jud. Suceava!

Dragi locuitori ai comunei Marginea, jud. Suceava!

Cu regret vă anunțăm că, în ședința Consiliului Local din 8.08.2014, s-a hotărât anularea manifestărilor culturale în aer liber pe anul 2014, deși în bugetul acestui an au fost aprobate sumele necesare (practic banii există)
Am motivat că astfel de manifestări se organizează în toate localitățile de pe cuprinsul țării, iar comuna Marginea ar fi trebuit să nu fie o excepție;

Precizăm că o parte din aceste manifestări au loc în lunile august și decembrie, atunci când ,,stranierii” noștri vin acasă în concediu și aceste manifestări ar fi fost, probabil, printre puținele beneficii ce le pot avea ca locuitori și plătitori de taxe și impozite ai acestei localități, acestea fiind cele de a participa la un spectacol de divertisment în aer liber, prin care își înmagazinează pe retina memoriei o amintire plăcută despre satul natal;

Din rațiuni mai mult sau mai puțin înțelese, o parte din consilieri nu au fost de acord cu aceste manifestări, iar proiectul promovat de primar a fost respins.

Mulțumim celor 8 consilieri care au votat: pentru!

• Sfîrnaciuc Dorel
  • Gheliuc Vasile
  • Derevlean Gavril
  • Bodnarescu Traian
  • Onofrei Valentina-Marioara
  • Mihalescu Ghiță
  • Bodnarescu O. Ionel
  • Lazăr Gheorghe

Pentru ca manifestările să se poată desfășura, era nevoie de 9 voturi: pentru!

La ședință au participat 16 consilieri, iar unul a fost absent(Lungu Florin)

Aici puteți vedea componența Consiului Local Marginea! http://comuna-marginea.ro/componenta
Dacă s-ar fi aprobat hotărârea Consiliului Local, la ediția a III a ar fi participat următorii artiști:

• Pamfil Roată cu ansamblul ,,Doina Dorului” din Vatra Dornei;
  • Un ansamblu folcloric ,,Șchei”, din Bistrița;
  • Dana Dăncilă
  • Silvia Zagoreanu din Republica Moldova
  • Fanfara din Todirești;
  • Ansamblul,,Stejărelul” din Cajvana
  • În premieră, ansamblul de dansuri ,,Arțărașul” din Marginea, condus de Andrei Halip;
  • Alți 20 de tineri artiști talentați, locali și din zonă.

Sonorizarea ar fi fost gratuită.

Celelalte manifestări culturale ce ar fi trebuit să se desfășoare anul acesta și sunt în acest moment anulate, le enumerăm:

• Strânsura
  • Nunta de aur
  • Sărbătorile de iarnă

Considerăm că și mărginenii au dreptul la spectacole de divertisment și poate, pe viitor, consilierii vor fi mai îngăduitori, spre a nu mai împiedica derularea activităților culturale.

Ne cerem încă o dată scuze pentru faptul că nu vă putem bucura cu astfel de momente în acest an, dar hotărârile Consiliului Local sunt obligatorii și executorii pentru Executivul Primăriei.

Vă dorim multă sănătate și reușită în tot ce întreprindeți!

Primar: Ioan Onufrei
Viceprimar: Dorel Sfîrnaciuc